KAKTÜS MODU

İşten çıkarıldınız, belki iflas ettiniz. Çok borcunuz var ama yeterli paranız yok. Sonuçta o ya da bu sebepten, zor bir durum ile karşı karşıyasınız. İşte bu dönemi atlatma formülü: Kaktüs modu.

Hayatta her şey hepimiz için. Kime, ne zaman, ne olacağı bilinmez. ‘Bana olmaz’ da dememeli insan. Herkes hayatının bir döneminde ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Düşünüp kurup endişelenip panik atak olmaya hiç gerek yok. Bu dönemler geçicidir. Endişelenmeyin ama bu durumu düzeltmek için mutlaka plan yapın.

OLASI ACİL DURUMLAR

Bunlardan biri olursa ne yaparsınız? Hiç düşündünüz mü?

● İşten çıkarılma ● İflas ● Kayıp ● Hastalık ● Ani oluşan borçluluk (kefalet veya hatır çeki) ● Ekonomik sebeplerden işlerin iyi gitmemesi.

ZARURİ HARCAMALAR

Bunlar, hayatınızı idame ettirmek için olmazsa olmaz ihtiyaçlardır… ● Kira (ya da ev taksidi) ● Gıda ● Çocukların okul parası ● Faturalar Sizinkileri toplayın bakın. Bunlar için aylık kaç para harcıyorsunuz? KAKTÜS MODU, hiçbir istek olmadan, sadece ailenin zaruri ihtiyaçları için para harcanan bir dönemdir.

3 AYLIK FON

Her zaman en az üç aylık zaruri harcamalarınız kadar para nakit olarak bankada durmalı. Bu para hayatınızı toparlamak, kendinizi güvende hissetmek, nefes aldırmak için size zaman kazandırır.

AH O GEREKSİZ ALIŞKANLIKLAR

Harcamalarımızın birçoğu ‘Öyle gelmiş öyle gider’ dediğiniz farkında bile olmadığınız harcamalar olabilir. Bu harcamaları tek tek analiz edin. Örneğin;

● Günde 1 paket sigara: 15 TL (yeni zam geldi). Ayda: 450 TL, Yılda: 5400 TL

● Günde 1 fincan kahve: 10 TL. Ayda: 300 TL, Yılda: 3600 TL

● Günde 1 abur cubur atıştırma: 4 TL. Ayda: 120 TL Yılda: 1440 TL

OLMASDA DA OLUR GİDERLER

Nisan ayı yeni bitti. Nereye, ne harcamışsınız kalem kalem yazıp bakın. Kredi kartı kullananlar ekstrenizi önünüze alın. ‘Olmasa da olurdu’ dediğiniz harcamaları fosforlu kalem ile işaretleyin. Artık o harcamaları bir dönem için yapmayın. Bu metod ile inanılmaz tasarruflar ortaya çıkıyor. Şaşıracaksınız.

ZOR KARAR ANI

Bazen her şeyi yaparız, bütçeyi keseriz biçeriz ama gene de olmaz. İşte o zaman zor karar anı gelmiş demektir. Artık hayatınızda değişim yapma zamanıdır.

● Daha düşük kiraya çıkmak veya ailenin yanına taşınmak.

● Evi satmak

● Arabayı satmak

● Altınları bozdurmak, çözüm olabilir. Merak etmeyin bu geçici bir dönem. Her şeyi tekrar yerine koyarsınız. Önemli olan bugünü kurtarmanız.

ÖZLEM DENİZMEN

Teklif Alın

    Lütfen gerekli alanları doldurun.
    Teşekkürler. Talebiniz alındı en kısa zamanda dönüş sağlanacaktır.