AİLE BÜTÇESİ 50/30/20 KURALI

50 /30 /20 kuralı nedir?

50 /30 /20 kuralı, giderlerimizi üç bölüme ayıran basit bir plan: Zaruri İhtiyaçlar, isteklerimiz ve tasarruf.

Aylık kazancımızın yarısını içeren % 50’lik ilk bölüm, aylık kazandığımız gelirimizin kira veya ipotek ödemelerine, sigortaya, yan gereksinimlere, borç ödemelerine, aracımız ilgili ödemelere, gıda, ulaşım ve sağlık hizmetlerine gitmesi gerektiği anlamına geliyor.

Bu, her ay ödemeniz gereken faturaları içerdiği için en önemli kategori. Gelirinizin yarısını gerektiriyor ve bu faturalar yüzde 50 bandını aşmamalı.

Vergi sonrası gelirinizin yüzde 30’unu oluşturması gereken ikinci kategori, istekler kategorisi.
Bu kategori kahve, dışarıda yemek yemek, tatile gitmek, sinema veya konsere bilet almak ve alışveriş yapmak gibi hayati olmayan şeylere harcadığınız ödemeler için.

İstek kategorisi, TV ve spor salonu aboneliklerinin yanı sıra otomobillerdeki veya teknolojik aletlerdeki önemsiz iyileştirmeleri de içeren, isteğe bağlı harcama olarak kabul edilen her şeydir.

Gelirinizin yüzde 20’sini oluşturan üçüncü kategori, biriktirmeye ya da acil durumlarda kullanmaya ek olarak yatırım veya borç azaltma ödemeleri için ayrılması gereken para.

50 /30 /20 bütçe planlamasını uygulamaya nasıl başlarsınız?

Bütçe planlama kuralını uygulamaya başlamanın ilk adımı, her ay ne kadar gelirinizin olduğunu belirlemektir.
Vergi sonrası ne kadar kazandığınızı belirledikten sonra, paranızın nereye harcandığını görmek için harcamalarınızı takip etmeniz gerekiyor.

Aylık harcamalarınızın izini sürdükten sonra üç kategoriye de ne kadar pay ayırdığınızı görebilecek ve gerekiyorsa buna göre oranları düzeltebileceksiniz.

Örneğin her ay kirayı ödemekte zorluk çektiğinizi fark ederseniz, bu, muhtemelen spor salonu üyeliğini ya da televizyon aboneliğini iptal etmek gibi, istek kategorisinde kesinti yapmanız gerektiğini gösterebilir.

Gelirinizin yüzde 50’sini ayırdıktan sonra yine de istek kategorisini karşılayamıyorsanız, bütçenize daha uygun bir apartman ya da ev bulmak gibi daha büyük değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Bütçe planlamasının çalışması için pes etmemeniz gerekiyor. Paranızı kazandığınız anda ayırırsanız bu daha kolay olabilir.

50 /30 /20 kuralını neden uygulamanız gerekir?

Dünya da meydana gelen olumsuzlukların, depresyonların altında yatan nedenler arasında en büyük payı ekonomik sebepler almaktadır.

Ekonomik hayatımızda oluşturduğumuz dengesizlik, hayatımızın çok farklı katmanlarında da dengesizlikler oluşturmaktadır.

Aşırı borçlanmış hayatlarımız, borç ödemek için yarınlarımızı çalmaktadır.

50 / 30 /20 kuralını uygulamamız dengeli bir ekonomik yaşam sürmek için planlamış bir program olarak tavsiye edilmektedir.

Teklif Alın

    Lütfen gerekli alanları doldurun.
    Teşekkürler. Talebiniz alındı en kısa zamanda dönüş sağlanacaktır.